Past Years 2013-2014

Results from the 2013-14 Curling Year

Congratulations to our Navy Curling Club teams who have been successful in following 2013-14 events:

Ladies

November 2013 – LCA CENTENNIAL CHAMPIONS – Skip: Heather Lonsdale, Third: Maureen Harris, Second: Marilyn Best, Lead: Lynda MacMillan. Heather’s team also were the Champions in the Eastern Ontario vs Western Quebec district finals.

November 2013 – LCA MARY McGUIRE CHAMPIONS – Skip: Lois Graham, Third: Sandy Paterson, Second: Caroline Murphy, Lead: Penny Rae-Keyes. Lois’s team were Runner ups in the Eastern Ontario vs Western Quebec district finals.

November 19-23 2013 – HOPE BEDDOE INTERCLUB – HOPE SHIELD RUNNER UP – Skip: Susan Johnston, Third: Lynda MacMillan, Second: Joy Dufour, Lead: Sylvie Copping

November 19-23 2013 – HOPE BEDDOE INTERCLUB – EDYTHE HUSTON WINNERS – Skip: Lois Graham, Third: Sandy Paterson, Second: Carolyn Murphy, Lead: Marilyn Best

November 2013 – MASTERS ZONE 2 : Skip: Lois Graham, Third: Sandy Paterson, Second: Carolyn Murphy, Lead: Joy Dufour

December 6-8, 2013 – OVCA COLT’S SERIES EVENT – Carleton Place CC – WINNERS – Skip: Stephanie McClennan, Third: Mary Chamberlain, Second: Gayle Dillabaugh, Lead: Julie Boivin.

January 2014 – ROCHESTER “DEATH BY CHOCOLATE” SPIEL WINNERS – Skip: Erin Butler, Third: Dawn Butler, Second: Maureen Harris, Lead: Robin Goski

February 2014 – CRYSTAL HEART – 16th Annual – Main Event – Runner Up: Skip: Erin Butler, Third: Dawn Butler, Second: Maureen Harris, Lead: Robin Goski

February 2014 – CRYSTAL HEART – 16th Annual – 2nd Event – Runner Up: Skip: Michelle Frigault, Third: Debbie Potter, Second: Shelly Whitney, Lead: Jennifer Pantalone

March 3-6 2014 – OTTAWA LADIES INTERCLUB – RCAF TROPHY EVENT -WINNERS – Skip: Diana Popoff, Third: Denise Bellingham, Second: Joy Dufour, Lead: Sue Stinson

Men

February 2014 – OVCA COLT’S SERIES EVENT – Cornwall CC – Winners – Skip: Charlie Chamberlain, Third: Chris Beauchamp, Second: Steve Gooch, Lead: Nathan Scott.

This team qualifies for the OVCA Colt Series Tournament of Champions to be played at Huntley CC March 29,2014.

City of Ottawa March 16, 2014 – SENATORS SECTION – OTTAWA VALLEY Trophy EVENT – Winner – Skip: John Mayes, Third: Don Wallingford, Second: Bill Brown (from RCMP), Lead: Phil Plunkett.

Mixed

January 2014 – OVCA MIXED – METCALFE GOLF CLUB TROPHY EVENT WINNER – Skip: Van Sheppard, Third: Ryrie Brisco, Second: Travis Moulding, Lead: Kristilyn McCutcheon

January 2014 – OVCA MIXED – COLT’S EVENT – “B” Finalists – Skip:Charlie Chamberlain, Third: Mary Chamberlain, Second: Bruce Dewar, Lead: Karen Martin

January 2014 – OVCA MIXED – MAIN EVENT – Navy’s Erin Butler played 3rd on the winning team

Juniors/Bantams/Little Rocks

November 16, 2013 – NAVY BANTAM COMPETITIVE DIVISION CHAMPIONS – Skip: Andrew Kelly, Third: Connor Stonehouse, Second: Kyle Edmond, Lead: James Stonehouse

November 23, 2013 – CARLETON HEIGHTS LITTLE ROCK BONSPIEL CHAMPIONS – Skip: Emily Kelly, Third: Kayley Acton, Second: Mia Paquette, Lead: Jacqueline Paquette

November 2013 – OCA Pepsi Junior Zone 2B WINNERS – Skip: Abby Bolton, Third: Erin Butler, Second: Briana Dubue, Lead: Morgan Steele, Coach: Jamie Bolton

December 29, 2013 – BANTAM GIRL’S – TRAVELERS’ CIRCLE TCA BONSPIEL OAKVILLE WINNERS – Navy’s Marcia Richardson – team member on Zone 3 team

January 2014 – OCA 2A ZONE WINNERS – BANTAM GIRL’S – Skip: Lindsay Bell, Third: Melissa Wong, Second: Kelsey Jackson, Lead:Caroline Whittaker, Coach: Gord Butler

January 2014 – OCA 3B Zone WINNERS – BANTAM GIRL’S – Navy’s Marcia Richardson – team member on Zone 3 team.

January 2014 – OCA BANTAM GIRL’S Regional – “B” Event WINNERS – Skip: Lindsay Bell, Third: Melissa Wong, Second: Kelsey Jackson, Lead:Caroline Whittaker, Coach: Gord Butler

January 2014 – OCA BANTAM GIRL’S Regional – “A” Event WINNERS – Navy’s Marcia Richardson – team member on winning team.

January 26, 2014 – NAVY CURLING CLUB LITTLE ROCK BONSPIEL RUNNER UPS – Skip: Emily Kelly, Third: Kayley Acton, Second: Mia Paquette, Lead: Jacqueline Paquette

February 15, 2014 – CARLETON HEIGHTS BANTAM BONSPIEL- COMPETITIVE DIVISION CHAMPIONS – Skip: Andrew Kelly, Third: Connor Stonehouse, Second: Kyle Edmond, Lead: James Stonehouse

February 15, 2014 – CARLETON HEIGHTS BANTAM BONSPIEL – RECREATIONAL “B” DIVISION – CHAMPIONS – Skip: Emily Kelly, Third: Nathan Leung, Second: Sidney Abar, Lead: Karina MacIsaac

February 2014 – OCA BANTAM GIRL’S PROVINCIAL CHAMPIONSHIPS – WINNERS – Navy’s Marcia Richardson – team member on the Huntley CC winning team. This team then advanced to the Ontario Winter Games at Orilla in March 2014 where they were the Silver Medalists.

RCN Members – Please note that if you would like to have your out of club successes listed, please send the information to the manager.

  • Club Events

"Got to love a sport that places so much emphasis on having fun!"

Photo Gallery